Matematika

 


„Ne bánkódj, ha gondjaid vannak a matematikával, biztosíthatlak, az enyémek sokkal nagyobbak.”
 

(Albert Einstein)





A matematika története



Matematikatörténet humorosan
(magyar animációs film, 1962)

 

„Ha rossz kedvem van, matematizálok, hogy jó kedvem legyen.
Ha jó kedvem van, matematizálok, hogy megmaradjon a jó kedvem.”
(Rényi Alfréd)

 

 Dan Meyer: A matekóra újraformálása
Napjaink matematika tananyaga arra tanítja a diákokat, hogy száraz számoláson alapuló feladatokra számítsanak, és teljesítsenek jól azok megoldásában, ami megfosztja őket egy készségtől, mely még a problémák megoldásánál is fontosabb: azok megformálása. A TEDxNYED-n, Dan Meyer osztályteremben is tesztelt matematika feladatokat mutat be, amely megállásra és gondolkodásra készteti a diákokat.

Conrad Wolfram: Tanítsunk igazi matematikát a gyerekeinknek, számítógéppel 
Rakéta vagy tőzsde, az emberiség legérdekesebb alkotásait a matematika hajtja. Miért nem érdekli akkor a tanulókat? Conrad Wolfram szerint azért, mert amit ma tanítunk nekik, a számolást, az a legunalmasabb és a legkevésbé kapcsolódik az igazi matematikához vagy a valósághoz. Ezen előadásában amellett érvel, hogy a matematikát számítógépes programozás útján kell megismerni.


Matekos világnapok:

  Március 7. - World Maths Day - Matematika Világnapja
Ennek alkalmából az Interneten keresztül 4 kategóriában versenyezhettek gyerekek, felnőttek a világ minden tájáról. (Jövőre mi is megpróbáljuk.) http://www.worldmathsday.com/

 Március 14. - π Világnapja (másképpen 3.14, a híres szám első három számjegyének felel meg) és Albert Einstein születésnapja

 Albert Einstein
(Ulm, Württemberg, Németország, 1879. március 14. – Princeton, New Jersey, USA, 1955. április 18.)
Tudományos körökben és a hétköznapi emberek számára egyaránt a legnagyobb 20. századi tudósnak tartják. Ő fejlesztette ki a relativitáselméletet és nagymértékben hozzájárult a kvantummechanika, a statisztikus mechanika és a kozmológia fejlődéséhez. 1921-ben fizikai Nobel-díjjal jutalmazták "az elméleti fizika területén szerzett érdemeiért, különös tekintettel a fényelektromos jelenség törvényszerűségeinek felismeréséért". Einstein vált a legmagasabb fokú zsenialitás szinonimájává, arcképe egyike a legismertebbeknek a világon. 1999-ben Einsteint a Time folyóirat az "évszázad emberének" nevezte.

 π
1989-ben Larry Shaw amerikai fizikus a San Franciscó-i tudományos múzeumban, az Exploratoriumban rávette néhány kollégáját, hogy március 14-én járkáljanak körbe-körbe, aztán egyenek egy pitét. A pi-napnak elnevezett rendezvényt következő évben is megismételték, a kezdeményezéshez más intézetek is csatlakoztak, és néhány éven belül nemzetközi ünnep lett.
A π egyébiránt a matematika egyik máig is sok tudóst foglalkoztató száma, amely végtelen tizedes jegyet tartalmaz, és nem található benne ismétlődés. Már az ókori Egyiptomban és Mezopotámiában is használták a matematikusok, és durvább vagy pontosabb becslések által képesek voltak megadni akár több tizedes jegyig is értékét. Híres titkos kódja állítólag három egymás után rajzolt síkidom volt: ∆○□. A híres görög tudós, Archimédesz is foglalkozott a π számmal, értékét síkidomok és a kör területének közelítésével igyekezett meghatározni. Kínában és Indiában is használták már az ókorban is, Indiában a védikus irodalomban található egy olyan vers, amelynek szavait szótagolva olvasva a π számaira lelhetünk. Közelítő értéke: 3,1415926535 8979323846 2643383279 5028841971 6939937510 ... Leggyakrabban a kör kerületének kiszámításánál használjuk, egységnyi sugarú kör kerülete π, kerekítve 3,14. Ez bármilyen kör esetében igaz. A görög π betű a (perimetrosz, azaz kerület) szót rövidíti. Ezt a jelölést először William Jones használta 1707-ben, majd Leonhard Euler által 1737-ben lett igazán ismert. A π-t ritkábban Ludolph-féle számnak is nevezik, a német matematikus Ludolph van Ceulen tiszteletére, aki a π-nek minél több tizedes jegyét próbálta meghatározni. Számítógéppel nagyjából 2,7 trillión számjegyű pontosságig számolták ki az értékét, ami annyit jelent, hogy ha másodpercenként 1 számjegyet írnánk le, akkor 49.000 évig folytathatnánk. A π értéke egymillió tizedes jegyre kiszámolva itt található.

 

Happy Pi Day (3.14) Domino Spiral  


Programok, segédeszközök:
 
 Microsoft Mathematics program
  
A Microsoft Mathematics 4.0 egy rendkívül hasznos matematikai feladatokat megoldó ingyenes szoftver, amellyel biztosan felkelthetjük még a legmatekklausztrofóbb tanuló érdeklődését is a tantárgy iránt..., a matematikát szerető tanulók kezébe pedig egy olyan varázseszközt adhatunk, amiről a matematika professzorok is csak álmodozhattak egy pár ével ezelőtt! A program egyenleteket old meg, háromszög hiányzó adatait számolja ki, mértékegységeket vált át... , és adott esetben még a megoldás egyes lépéseit is megmutatja.

 Ismertető - leírás
Letöltés 
(Klikk a " Download Mirrors for: Microsoft Mathematics 4.0 (32-Bit)" alatti
 External Mirror 1 kifejezésre)
 


GeoGebra az osztályban (egy spanyol projektből)

GeoGebra
 A GeoGebra egy matematika-oktatási segédeszköz, mely
témájában a geometriához, algebrához és kalkulushoz kapcsolódik. A programot
Markus Hohenwarter fejleszti a Salzburg Egyetemen. Egyrészt egy dinamikus
geometriai rendszer, ahol pontokat, vektorokat, szakaszokat, egyeneseket,
kúpszeleteket éppúgy ábrázolhatsz, mint függvényeket, majd ezeket az alakzatokat
dinamikusan változtathatod. Másrészt egyenletek és koordináták is megadhatók
közvetlenül, illetve változóként használhatsz számértéket, pontot, vektor. Két
nézőpont határozza meg leginkább a GeoGebrat: alakzat egyszerre van jelen
kifejezés és geometriai rajz formájában.
Letölthető pl..: itt 
 GeoGebra Kézikönyv 3.2
A GeoGebra program, mint tanári segédeszköz
 
GeoGebra Prim
A Geogebra általános iskolákba szánt változata a Geogebra Prim (ITT TALÁLHATÓ).
Ezt a változatot kifejezetten a kicsiknek szánják, ezért a kezelőfelülete
lényegesen egyszerűbb lett. Kevesebb eszköz érhető el, a
használható eszközök mind látszanak, nagyobb a betűméret, vastagabbak a
vonalak. Megjelent a szabad rajz lehetősége is. Ugyan interaktív táblán még
mindig kicsit döcögve használható, de az órai bemutatókhoz egészen kiváló
eszköz. A legjobb pedig, hogy a program tökéletesen tud magyarul is!
 



Számolás másképpen:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése